ULEAD 2018

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Uluslararası Eğitim Araştırmacıları Derneği iş birliğinde  "Eğitim Uygulamalarında Yenilikçilik ve Yaratıcılığın Gücü (The Power of Innovation and Creativity in Educational Practises)" temalı VIII. Uluslararası Eğitimde Araştırmalar Kongresi - ICRE 2018, 9-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılışta, Kongre Eşbaşkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ataç, ULEAD Başkanı Prof. Dr. Dinçay Köksal ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya birer konuşma yaptı.

Kongreye davetli konuşmacı olarak Güney Afrika Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı Dr. Motlalepule Ruth Mampane, Polonya Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı Prof. Dr. Joanna Madalınska-Mıchalak,  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, EFDEK Genel Başkanı ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Küçük, Uluslararası Sınırsız Eğitim Araştırmaları Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Firdevs Güneş, Matematik Eğitimi Derneği Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Esra Bukova Güzel, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Murat Ar,  Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Çepni, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yücel Kabapınar, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nilgün Tatar katıldı.

Ülkemizin ve dünyanın farklı şehirlerinden toplamda 1025 katılımcının başvuruda bulunduğu kongrede, bilim ve hakem kurulunun değerlendirmeleri neticesinde 651 bildiri sunuldu. Kongre kapsamında akademik ve idari personelin yanı sıra 102 öğretmen adayı da görev aldı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Fakültesinde 24 tane salon sanal sunum ve sözlü sunumlar için kullanıldı.

Ayrıca kongre süresince Manisa Celal Bayar Üniversitesi 26.Bilim ve Bahar Şenlikleri programında yer alan "Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı" dersi kapsamında ders sorumlu öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Gülenaz Selçuk rehberliğinde Türkçe öğretmen adaylarının hazırlamış oldukları "Yaşam Boyu Öğrenme Kapsamında Türkçe Öğretmen Adayları Materyallerle Dersi Zenginleştiriyor"  ve ders sorumlu öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Aysun Nüket Elçi rehberliğinde matematik öğretmen adaylarının hazırlamış oldukları "Matematik Öğretmen Adayları Materyalleri İle Dersi Renklendirmeye Geldi" isimli materyal sergileri MCBÜ Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Öğrenci Merkezinde gerçekleştirildi.

Kongrenin 3. günü MCBÜ Eğitim Fakültesinde gerçekleştirildi. Katılımcılar ve misafirler Demirci'de yer alan Hisar Kaplıcalarında Demirci Belediyesinin ev sahipliğinde konakladı. Prof. Dr. Salih Çepni tarafından "2018 Fen Programlarında STEM'in Yeri", Prof. Dr. Esra Bukova Güzel tarafından "Matematik Eğitiminde Matematiksel Modelleme ve Uygulamaları",  Prof. Dr. Yücel Kabapınar tarafından "Kanıt Temelli Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler Öğretimi" ve Doç. Dr. Nilgün Tatar tarafından "Araştıran Zihinler Nasıl Yetiştirilir?" isimli çalıştaylar yapıldı.  Ayrıca Öğr. Gör. Zafer Işıldar tarafından hazırlanan Türk Halk Müziği Bahar Konseri ve 15. Geleneksel Türk Halk Müziği Ses Yarışması, Eğitim Fakültesi Basri Koçyiğit Kongre Merkezinde gerçekleştirilerek kongre katılımcılarına neşeli ve keyifli bir ortam sağlandı. 

Kongrenin değerlendirilmesi amacıyla 11 Mayıs 2018 tarihinde MCBÜ Eğitim Fakültesi Basri Koçğiyit Kültür Merkezinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ATAÇ, ULEAD Başkanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, EFDEK Genel Başkanı ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Küçük,  Uluslararası Sınırsız Eğitim Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Çepni ve akademisyenlerin katılımıyla kapanış paneli gerçekleştirildi. Kapanışın ardından kongre katılımcıları ve misafirlerine Demirci tanıtım gezisi düzenlendi. Kongrenin 4. Günü katılımcı ve misafirler için planlanan Şirince gezisiyle kongre süreci tamamlandı.


27 Mayıs 2018, Pazar504 defa okundu